Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

CwanaRyba

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

 Na polskim rynku pojawiła się specjalistyczna żyłka do surfcastingu firmy MAVER. Żyłka dedykowana dla bardzo wymagających miłośników wędkarstwa plażowego. Jej cena za szpulkę o pojemności trzystu metrów wynosi 60 złotych. Za taką cenę mamy, więc prawo wymagać najwyższej jakości. Żyłka pod nazwą MAVER ELITE Orange fluo Surf jest już mi bardzo znana i uważam ją za jedną z lepszych. Wcześniej trzeba było ją sprowadzać z zagranicy, dziś można kupić ją w internetowym sklepie wędkarskim Turbot. Żyłka ta posiada wszystkie cechy, jakie powinna mieć dobra żyłka do dalekich rzutów.

Żyłka MAVER dla wymagajacych wedkarzy plażowych

 Żyłka zapakowana jest w pudełko kartonowe z czytelnymi opisami. Po otwarciu pudełka wyłania się sporych rozmiarów przeźroczysta szpulka z niewiarygodnie precyzyjnie nawiniętą żyłką. Sposób, w jaki firma MAVER  nawija żyłkę robi olbrzymie wrażenie.

MAVER Elite Orange fluo surf

 Kolor żyłki jest jaskrawo pomarańczowy i czyni ją niezwykle widoczną na plaży, dzięki temu unikniemy wielu kłopotów. Cieszy fakt, że szpulka jest okrągła i nawijanie z niej żyłki nie sprawia problemów. Udziwnione kształty szpul różnych producentów i dystrybutorów potrafią czasem zdenerwować podczas nawijania.

 Największą zaletą żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf jest jej odpowiednio dobrana sztywność, dzięki której możemy rzucać na znacznie większe odległości niż żyłkami miękkimi.

 Pokusiłem się o pierwszą w Polsce analizę żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf  pod mikroskopem. Postanowiłem sfotografować żyłki trzech producentów mikroskopem sprzężonym z aparatem cyfrowym. Do porównania obrazów kupiłem nowe żyłki 0,30 mm za sumę 7 złotych, oraz nową żyłkę 0,28 mm za sumę 30 złotych.

 Żyłki zostały wysłane do Poznania następnie sfotografowane i ocenione w stacji Cell Observer Carl Zeiss Jena. Obrazy pochodzą z mikroskopu odwróconego Axio Server D1 sprzężonego z kamerą cyfrową Axio Cam MRc5.

 Zapraszam do obejrzenia materiału:

Porównanie żyłek pod mikroskopem

 

 

 

 

 

Obraz w powiększeniu 1/4000 przedstawia jakość powierzchni żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf  0,33 mm.

 

 

 

 

 

 

 

Obraz w powiększeniu 1/4000 przedstawia jakość powierzchni żyłki 0,30 mm, kupionej za 7 złotych.

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciach widać olbrzymią różnicę w jakości powierzchni dwóch różnych żyłek. Różnica jest pod tym powiekszeniem doskonale widoczna i może pomóc zrozumieć, dlaczego tyle musimy zapłacic za 300 metrów żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf.

 Na kolejnym obrazie z mikroskopu widzimy strukturę wewnątrz żyłki za 30 złotych, i strukturę żyłki za 60 złotych.

Struktura wewnątrz żyłek

  

 

 

 

Obraz w powiększeniu 1/1000 przedstawia jakość struktury wewnątrz żyłki za 30 złotych o średnicy 0,28 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz w powiększeniu 1/1000 przedstawia jakość struktury wewnątrz żyłki firmy MAVER ELITE Orange fluo Surf.

 

 

 

 

 

 

 

 Jakość powierzchni tych dwóch żyłek już jest porównywalna, lecz w strukturze wewnętrznej widzimy uwięzione bombelki gazu w żyłce za 30 złotych. To kolejny przykład na to, że za jakość trzeba zapłacić. Pamiętajmy, że surfcasting to dziedzina wędkarstwa, w której jakość sprzętu ma kolosalne znaczenie. Sprzęt wysokiej klasy między innymi żyłke MAVER ELITE Orange fluo Surf docenią uczestnicy zawodów, które w ostatnim czasie mnożą się jak grzyby po deszczu.

Na koniec artykułu zamieszczam obraz z mikroskopu, który przedstawia wady powierzchni nowej żyłki w dużym powiększeniu. Przypominam, żyłka kosztowała 7 złotych.

Powierzchnia taniej żyłki ze straganu

 Mam nadzieję, że artykuł przekonał Was do lepszego przyglądania się żyłką na jakie chcecie łowić. Różnice, które widać pod mikroskopem mają istotny wpływ na wytrzymałość i żywotność żyłki. Mają również znaczący wpływ na odległości jakimi będziemy tymi żyłkami osiągali.

 

 Serdeczne podziękowania dla Stacji Cell Observer Carl Zeiss Jena. Obrazy powstały dzięki stacji, na którą skłda się mikroskop Axio Observer D1 sprzężony z kamerą cyfrową Axio Cam MRc5. Analiza obrazu - program Axio Vision 4,6 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Powrót Surfcasting ŻYŁKA MAVER ELITE ORANGE FLUO SURF