Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

CwanaRyba

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

 WędkaGrauvell TEKLON SURF III 4250, miała już swoją publiczno premierę. Pierwszy raz można było ją zobaczyć, a nawet nią porzucać podczas II Mistrzostw Polski w wędkarstwie brzegowo-plażowym w Darłówku. Kij ten wzbudził ogromne zainteresowanie. Kto jednak nie miał okazji spotkania się z tą wędką zapraszam do przeczytania artykułu. Wędkę do testowania użyczyła firma Grauvell- polska. Dodatkowo na potrzeby testu, zaopatrzono ten kij w drugą specjalną szczytówkę o innej akcji ugięcia.

Grauvel SURF III dodatkowa szczytówka z wklejką z włókna szklanego

 Grauvel SURF III dodatkowa szczytówka z wklejką z włókna szklanego

 Opisywana tutaj wędka jest modelem z wyższej półki i prawie najdroższą w ofercie firmy Grauvell. Istnieją trzy wersje tego kija Grauvell TEKLON SURF I, Grauvell TEKLON SURF II, oraz Grauvell TEKLON SURF III. Odmiany Grauvell TEKLON SURF I i Grauvell TEKLON SURF III występują jeszcze w dwóch długościach 4,25 m oraz 4,5 m. Natomiast Grauvell TEKLON SURF II występuje tylko w długości 4,5 m.

Do testów otrzymałem wersje Grauvell SURF III o długości 4,25.

 

Dane techniczne:

 

Nazwa modelu: SURF TEKLON III 4250

Długość: 4,25m

Ciężar wędki: brak danych

Ciężar rzutowy:100-225 gr

Ilość sekcji: 3

Rodzaj materiału wykorzystanego do budowy: Wysoko modułowykarbon prasowany pod ciśnieniem 72 ton.

Typ przelotek w wersji Grauvell TEKLON I Fuji SIC LC.

Typ przelotek w wersjiGrauvell TEKLON II Fuji SIC LC.

Typ przelotek w wersjiGrauvell TEKLON III Fuji SIC GLOBO.

Liczba przelotek: 8

Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell SURF I : Fuji, osadzony na stale, metalowy, zatrzaskowy, mocowany na omotkę preferowany również pod multiplikator.

Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell SURF II : Fuji, osadzony na stałe, metalowy, zatrzaskowy, mocowany na omotkę preferowany również pod multiplikator.

Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell SURF III : Fuji, osadzony na stałe, metalowo-grafitowy skręcany na gwint preferowany pod kołowrotek ze stałą szpulą.

Wyważenie kija: Tak, w dolniku, modułowe, jednostopniowe, skręcane na gwint, aluminiowe.

Pokrowiec: Eleganckie sztywne etui wyścielone wewnątrz materiałem z kieszonkami. Etui posiada krótki uchwyt do trzymania.

W opcji: możliwość dokupienia dwóch specjalnych szczytówek o odmiennych charakterystykach ugięcia.

Gwarancja dystrybutora: 12 miesięcy

Cena: ok2200 zł.

Pierwsze wrażenia

 Grauvell TEKLON SURF III z wyglądu przypomina wędki, które w naszym kraju są powszechnie lubiane i najczęściej kupowane. Jego waga pozwala na używanie go przez osoby, które dysponują mniejszą silą fizyczną, a wykończenie wędki jest gustowne, mało krzykliwe i przyjemne dla oka. Po zmontowaniu wędki zauważyć można, że nie jest to kij, tak sztywny jak: Grauvell SURF COMPETITION, GrauvellTEKNOS SURF Z, czy DEGA Masterpiece. Zatem zachowanie wędki TEKLON SURF III podczas brania powinno być bardziej zauważalne. Trzeba pamiętać, iż kij ten posiada możliwość dokupienia dwóch dodatkowych szczytówek o różnych charakterystykach ugięcia.

 SURF III posiada bardzo duże i sprawdzone w konstrukcji przelotki firmy Fuji typu GLOBO. Zdadzą one egzamin przede wszystkim podczas łowienia w okresach, kiedy w morzu płynie duża ilość zielska. Dzięki dużej średnicy przelotek łatwiej jest walczyć z tym przykrym i utrudniającym łowieniem zjawiskiem.

Grauvell TEKNOS SURF III posiada duże przelotki firmy Fuji typu GLOBO

 Grauvell TEKNOS SURF III posiada duże przelotki firmy Fuji typu GLOBO

 

 

 Grauvell SURF III posiada w opcji możliwość dokupienia szczytówki o odmiennej charakterystyce ugięcia. Również i w tych szczytówkach  znajdziemy te same drogie przelotki firmy Fuji. Konstrukcja dodatkowej szczytówki jest odmienna niż w wędce Grauvell SURF COMPETITION. WGrauvell SURF III dostajemy szczytówkę już z wklejoną wklejką z włókna szklanego.

Technika łączenia wklejki w Grauvell TEKNOS SURF III

  Tradycjonalistów ucieszy fakt zamocowania stałego skręcanego na gwint uchwytu na kołowrotek. Uchwyt wyprodukowany został przez firmę Fuji i powinien poradzić sobie z największymi kołowrotkami. Uchwyt pracuje w sporym zakresie odległości i ma plastikowe zabezpieczenia chroniące stopkę kołowrotka przed śladami mocowania.

Grauvell TEKLON SURF III i jego uchwyt na kołowrotek

 Grauvell TEKLON SURF III i jego uchwyt na kołowrotek

 

 Wędka jest zaopatrzona w uchwyt na agrafkę lub haczyk. Jest to bardzo praktyczy detal, zwłaszcza jak trzeba przenieść wędki na inne stanowisko, a dysponujemy bardzo długim przyponem.

Uchwyt na haczyk lub agrafkę.

Uchwyt na agrafkę lub haczyk

 

 Kij posiada ciekawy patent w postaci silnego karbowania powierzchni blanku na wysokości miejsc służących do montażu i demontażu wędki. Ma to ułatwić i usprawnić składanie wędki. W praktyce patent ten spisuje się znakomicie i inni producenci mogliby również takie rozwiązanie wprowadzić do swoich produktów. Rozwiązanie to, kojarzy mi się z dawnymi kijami muchowymi, gdzie ozdobnie wzmacniano blank muchówki w miejscu szczególnie narażonym na przeciążenia. Pomysł karbowania odcinka blanku ma również wpływ na zminimalizowanie zjawiska przylepiania się cienkiej lub miękkiej żyłki do kija podczas rzutu.

patent w postaci silnego karbowania powierzchni blanku

patent w postaci silnego karbowania powierzchni blanku

 

 Grauvell TEKLON SURF III zaopatrzony jest w ergonomiczny dolnik-grip, który to chowa w sobie element wyważający zestaw plus kołowrotek. Element ten wykonano z pręta aluminiowego w przeciwieństwie do kija Grauvell SURF COMPETITION, który elementy wyważające ma wykonane ze znacznie cięższego materiału. Pomysł zastosowania innego materiału wyważającego spowodowany jest znacznie mniejszą wagą wędki TEKLON SURF III

element wyważający w dolniku wedkiTEKLON SURF III

 element wyważający w dolniku wedkiTEKLON SURF III

 

 

 


 

 Grubość ścianki testowanego kija TEKLON SURF III jest wyraźnie mniejsza niż we wszystkich dotychczas testowanych wędkach firmy Grauvell. W ofercie tego producenta są jednak jeszcze cieńsze ścianki wykorzystane do budowy wędek. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kija SURF III wykorzystano kompozyt do budowy ścianek najwyższej jakości.

Fotografia grubości ścianek  Grauvell SURF III, oraz okucia wykonanego z aluminium

 Fotografia grubości ścianek Grauvell SURF III, oraz okucia wykonanego z aluminium 

 

Test wędki na plaży

 Tym razem zabrałem na plażę dwa kije firmy Grauvell. Testowany tutaj TEKLON SURF III miał za rywala dużo droższego kija, bo Grauvell SURF COMPETITION I. Bardzo byłem ciekawy różnicy w tych dwóch kijach. Na pierwszy rzut oka COMPETITION jest dużo cieńszym kijem, jednak od TEKLON SURF III znacznie cięższym.

Grauvell TEKLON SURF III i Grauvell SURF COMPETITION I

 Grauvell TEKLON SURF III i Grauvell SURF COMPETITION I

 

 Pogoda w której mogłem połowić na wspomniane kije była dość wietrzna, więc tym lepiej dla testu. W końcu w piękne prawie bezwietrzne dni można połowić każdym kijem i tym za 80 złotych i tym znacznie droższym. Jestem przeciwnikiem stosowania za wszelka cenę ciężarków z wąsami, dowiązałem więc do obydwu wędek ciężarki 150 gramowe o kształcie odwróconej piramidy. W warunkach zastanej pogody testy odległości rzutów były mało wiarygodne.

Animacja rzutu -Grauvell TEKLON SURF III 

Animacja rzutu -Grauvell TEKLON SURF III

 Na pewno SURF COMPETITION radził sobie lepiej w tych warunkach z odległością rzutów, jednak o ile trudno było to stwierdzić. Natomiast TEKLON SURF III jest łatwiejszym kijem do opanowania i mniej trzeba włożyć wysiłku do zarzucania. Może to mieć ogromne znaczenie podczas zawodów sportowych na plaży, gdzie zmęczenie ma wpływ na efektywność zawodnika. Zerwania przynęt z haczyka na TEKLON SURF III, miało miejsce rzadziej niż ze sztywniejszego SURF COMPETITION I. Ugięcie oryginalnej szczytówki sygnalizującej brania bardziej jest widoczne na kiju TEKLON SURF III, natomiast na droższej wersji Grauvella ciężarek był podczas kilku godzinnego wędkowania częściej znoszony niż ciężarek na bardziej elastycznym kiju TEKLON SURF III. W tym miejscu przypomnę, ze mamy możliwość żonglowania szczytówkami i ich charakterystykami ugięcia. Jednak ma to, wpływ na odległości rzutów.

 

Podsumowanie

 Wędka Grauvell TEKLON SURF III, jest bardzo ciekawą propozycją i ma w sobie wszystko, co lubimy i do czego się my łowiący na plaży Bałtyku przyzwyczailiśmy. Swobodnie tym kijem zarzucimy w okolicach odległej rewy i to przy niewielkim wysiłku. Sprzęt ten doskonale zda egzamin przy połowie leszczy, węgorzy, łososi, troci, fląder, turbotów, dorszy czy morskich okoni. Doskonała propozycja dla wędkarzy, którzy nie lubią sprzętowych eksperymentów. Grauvell TEKLON SURF III, to klasyczny kij, który da nam wiele satysfakcji podczas łowienia, a zwłaszcza holowania ryb z dalszej odległości. W zdecydowanej większości sytuacji zastanych nad łowiskiem ten kij wyjdzie obronna ręką. Nie chciałbym go zaszufladkować jako kij uniwersalny, bo zasługuje on z całą pewnością na szersze uznanie. Decydując się na zakup tego kija możemy mieć pewność, że inni wędkarze łowiący na plaży znajdą w nim najmniej złośliwych uwag, zwłaszcza słysząc ile ten kij kosztuje. Jego budowa i wykończenie czynią go kijem kompletnym. Wędka z wyglądu bardzo tradycyjna, lecz zbudowana w oparciu o najwyższą jakość włókna i okucia. Jak już kogoś na tą wędkę będzie stać, to na pewno będzie z niej zadowolony.

Komentarze  

 
#1 Tomek 2013-12-14 19:37
A czy mogę prosić o opinię na temat Dega Surf Instructor 4.25 (100-300g)? Jak wypada w porównaniu z Dega Masterpiece Surf AX tip control 425 (jest dostępna od ręki) i propozycję dobrego kołowrotka. Chcę skompletować drugi zestaw i zależy mi na opinii. Dzieki!
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Powrót Surfcasting GRAUVELL TEKLON SURF III