Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

CwanaRyba

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

 

 

 „Century” legendarny kij surfcastingowy. 

 Surfcasting Century www.cwanaryba.pl11

 

 Dobre kije do surfcastingu, to na naszych plażach duża rzadkość. Wynika, to pewnie z faktu słabych zarobków Polaków. Jednak są osoby, które nie uznają kompromisów i potrafią zgromadzić fundusze na zakup niecodziennego kija do połowu z plaży. Istnieje wiele wędek, które zasługują na miano dobrego kija do połowu z plaży. Należy jeszcze wyodrębnić, co znaczy dobry kij do surfcastingu? Dla jednych będzie, to wędka o idealnie dobranych parametrach technicznych do danej metody połowu ryb, zaś dla drugich wędzisko o największych możliwościach rzutowych.

 Znalezienie kompromisu między tymi dwoma aspektami doboru właściwości kija spędza sen z oczu wszystkich producentów wędek do surfcastingu. W sprzedaży pojawiają się więc uniwersalne tanie kije, oraz wyspecjalizowane wędziska wyczynowe. Co jakiś czas, można zobaczyć próby stworzenia wędek o właściwościach wyczynowych służących jednak również do codziennego wędkowania. Postaram się podać kilka przykładów takich rozwiązań.

 Kije uniwersalne, to kije o blankach miękkich i średnich produkowane w dużych partiach i uzbrajane w różnoraki sposób przez wielu dystrybutorów sprzętu wędkarskiego.Są to te same konstrukcje, tylko malowane i zbrojone według uznania lokalnego dystrybutora. Dzięki temu trafniej są asymilowane w dobrze rozpoznanych przez dystrybutora środowiskach wędkarskich. Ci wędkarze, którzy myślą że ich wędka jest z ulubionej firmy „X” muszą liczyć się z faktem ,że ten sam blank jest wykorzystany również w firmie „Y”, której nie lubią. Takie wędki są najtańsze i trafiają do najszerszego grona odbiorców. Służą one wiernie zależnie od intensywności użytkowania, oraz szanowania w transporcie i stanowią kompromis między ceną , a wygodą użytkowania. Rodzina tych wędek, to np. „Dega Viplex”, „Jaxon Charisma Surf” lub „Konger Medalist Surf”, „Robinson Xenon Surfcasting”,a ceny ich dochodzą do 500 zł.

 Między kijami uniwersalnymi, a kijami wyczynowymi są wędki o parametrach skierowanych w rożne skrajne strony. I tak znajdziemy tu wędki o bardzo sztywnych blankach zaopatrzone w wymienne szczytówki lub tipy; „Dega Masterpiece AX”, „ Grauvell Teknos Z”, albo wędziska mega sprężyste o niebywale cienkich dolnikach np. „Dega Instruktor”, „Grauvell Teklon Surf”, „Grauvell Surf Competition”, lub „Maver Elite Surf Titanium”, „Daiwa Land Caster Top Hybrid”. Cechą
charakterystyczną tych wędzisk, to ceny w granicach od 1000 do 2000 zł. Łowienie tymi wędkami wiąże się z poniesieniem pewnych negatywnych konsekwencji finansowych w zamian dostajemy sprzęt do dalekiego rzutu, lub do bardzo finezyjnego i komfortowego wędkowania.

 Kije wyczynowe stanowią u nas na plaży ogromną rzadkość, a ich ceny i wąska specjalizacja ograniczająca się tylko do oddania dalekiego rzutu skutecznie hamują zapędy wędkarzy do nabycia ich w celach czysto wędkarskich. Ceny tych właśnie wędzisk z indywidualnym wykończeniem pod potrzeby klienta dochodzą do 5000 zł, a obsługiwanie ich w prawidłowy sposób zmusza do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z odpowiednim kołowrotkiem i nietypowymi rozwiązaniami w postaci żyłek strzałowych o średnicy nawet 1,2 mm!

Do elity tych wędek należy zaliczyć właśnie model Century.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl0

 Kilkanaście miesięcy temu miałem okazje zapoznać się z tym właśnie kijem do surfcastingu i widzieć go na wielu wyprawach w rękach mojego kolegi Andrzeja. Wędzisko robi ogromne wrażenie, a jeszcze bardziej zdumiewa podczas zarzucania! Potęga blanku wpada szybko w oko, a wykończenie robi wrażenie „kolejowego”.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl13

Kolega Andrzej ze swoim cudem...

  Celowo wstrzymywałem się z redagowaniem tego artykułu, by moc dłużej przyjrzeć się zmaganiom z tym wyczynowym sprzętem. „Century” stworzono dla nielicznej grupy zawodowych wędkarzy, którzy mają za zadanie zarzucić bezkompromisowo jak najdalej. Proszę sobie wyobrazić dwumetrowego faceta, który zarzucając techniką OTG, lub pendulum nie jest wstanie złamać tej wędki w żaden sposób.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl14

Kolega Andrzej z Century.

Trzymając „Century” w ręku roześmiałem się, bo wydaje mi się, że należę do ludzi dość silnych i sprawnych fizycznie, to ten kij mnie wręcz onieśmielił.

 Surfcasting Century www.cwanaryba.pl8

 Będąc na wspólnym wyjeździe w okolicach Łaz postanowiliśmy poświecić czas na sprawdzenie możliwości „Century” względem innych wędzisk do surfcastingu. Zaznaczyłem na plaży palikami z karteczkami odległości zaczynające się od 120 metrów i stopniując, co 20 metrów wbijałem kolejny palik z karteczka informującą o odległości dzielącą wędkarzy.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl1

 Ostatni palik miał na sobie karteczkę z odległością 180 metrów. Byłem przygotowany również na odległości 200 i 220 metrów, jednak w tym dniu wiał tak silny wiatr w twarz, że wydawało mi się, iż nie było szans na dalsze odległości.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl2

W szranki z „Century” stanęły dwa kije „DEGA Masterpiece AX”, oraz „Konger Medalist”.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl3

Oddawaliśmy po trzy rzuty dla pominięcia przypadkowości i dla „Century” po prostu zabrakło skali...

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl4

Na zdjęciu zaznaczono, gdzie znajduje się palik z odległością 120 metrów "Century wykonało rzut powyżej 180 metrów!

„DEGA Masterpiece AX” była druga zodległością 158 metrów, a „Konger Medalist” trzeci z odległością 142 metrów.

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl5

Powyżej w akcji Dega Masterpiece AX

 

poniżej Konger Medalist

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl6

 Trzeba tu zaznaczyć, że wszystkie wędki miały zestawy z haczykami, a nie tylko z ciężarkami. Ciekawą historią tego dnia był wędkarz łowiący obok, który jak dowiedział się że będzie konkurs rzutu postanowił uczestniczyć twierdząc że rzuca swoim zestawem powyżej 120 metrów. Podczas odmierzania dystansu i wbijania pierwszej tabliczki z odległością 120 szybko się z postanowienia wycofał...

Surfcasting Century www.cwanaryba.pl7   Surfcasting Century www.cwanaryba.pl9   Surfcasting Century www.cwanaryba.pl10   Surfcasting Century www.cwanaryba.pl12

Miło było podziwiać Andrzeja i jego rzuty  z "Century" w stylu OTG

 Pisząc ten artykuł nie mam zamiaru udowodnić, że „Century” złowi więcej ryb, tylko, że „Century” zarzuci najdalej, ponieważ tak ten kij zaprojektowano. Chcę również zwrócić uwagę na to, że zarzucenie o „każdy metr dalej” wymaga lawinowo rosnących kosztów.

© www.CwanaRyba.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze  

 
#7 krzysztof 2015-12-01 21:41
Polecam blackrock 15ft competition continental match może nieznana jeszcze firma w Polsce bardzo lekka bardzo smukła rzuty w odległości 200 metrów niesamowite co to wędka potrafi
 
 
#6 andrzej 2014-09-10 07:49
Witam kolegów.Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch topowych wędek Century.To jedne z czołowych modeli wybieranych przez światową elitę na mistrzostwach rzutów na odległość.Wędki były używane przeze mnie przez jeden sezon[około 20 wypraw].Ze względu na permanentny brak czasu i fakt, że mam jeszcze kilka innych doskonałych wędek skłonny jestem odsprzedać kijki Century. Służę pomocą w kwestii techniki rzutu bo są to wędki dla wymagających ale i same wymagają nienagannej techniki aby pokazały na ci je stać.Posiadam również dedykowane do nich multiplikatory Abu Garcia[bez wodzikowe],różn ej lepkości oliwki do łożysk i specjalistyczny pokrowiec na wymieniony sprzęt.Do wędzisk dołożyłem także Tip Kontrol.Gdyby któryś z kolegów był zainteresowany mogę udzielić dokładniejszych informacji pod tel.602 763 403.
 
 
#5 wilkijakies 2014-08-21 14:27
A kto jest dystrybutorem Century na polskę...?
 
 
#4 administrators 2014-08-13 18:35
Andrzej, bohater artykułu ma century na sprzedaż. Jak chcesz mogę was spiknąć.
 
 
#3 GRZESIEK 2014-08-13 14:01
artykuł fajny kolego pisałeś o wedkach grauvell teklon surf polecam jeżeli ktoś ma możliwosc nabyc mam teklon surf 3 4500 przyjemny lekki kijek .mam pytanie z kim moge pogadać o kijach zziplex i century bede je oglondał za 3 tygodnie u dystrybutora
 
 
#2 wilkijakies 2014-02-17 17:47
Century w akcji ...:) https://www.youtube.com/watch?v=njTM6lJcS30
 
 
#1 zodiak 2014-02-17 00:43
Samochód by kupił....
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Powrót Surfcasting „CENTURY" LEGENDA SURFCASTINGU