Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

CwanaRyba

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

 

 
                                                                                     Mikołajkowe leszcze.

Mikołajkowe leszcze

 Grudzień, to doskonały okres na morskiego leszcza. Ryba ta zaczyna szykować się do tarła i powoli grupuje się przy wszelkich ujściach słodkiej wody. Ryby mają już wysypkę tarłową i słabo zawiązaną ikrę, oraz mlecz. Leszcze morskie podejmują nawet w niektórych przypadkach krótkie próby wejścia do cieków zwłaszcza nocą. Nasze wybrzeże ma wiele takich miejsc, w których połowy tej ryby o tej porze roku cieszą się olbrzymią popularnością. Największymi łowiskami są kanały łączące Bałtyk  z jeziorami  Jamno, Kopań, Bukowo, Wicko, Liwia Łuża, Resko, Modła, Gardno, Łebsko. Również wszelkie delty rzek stanowią doskonałe łowiska w tym okresie.

  Na łowisku warto być skoro świt, bo dzień jest już krótki, a konkurencja o dobre stanowisko potrafi być duża. Leszcze przebywają blisko brzegu, więc sprzęt nie musi być wymagający wystarczy Feeder , lub zwykła gruntówka. Odległości rzutów powinny zawierać się w przedziale 20-120 metrów. Najlepsze przynęty, to czerwone robaki, rosówki rzadziej krewetki królewskie , tubisy.  Mimo licznych stad leszcza ich ilość brań nie jest imponująca! Średnio można spodziewać się około jednego brania na godzinę. Zdarzają się również puste brania, które moim zdaniem są otarciami ryb o żyłkę w wodzie. Leszcz w tym okresie potrafi być bardzo płochliwy i wszelkie wchodzenie do wody i rzucanie wielkimi ciężarkami podczas flauty może przyczynić się do przepłoszenia stada ryb. Byłem świadkiem ogromnego popłochu licznych stad leszczy spowodowanych silnikiem jednostki rybackiej w odległości 150 metrów od brzegu. Ryby wręcz wyskakiwały z wody w popłochu.

   

Brądzący wędkarz

Brodzący wędkarz, który płoszy stada leszczy przebywających bisko brzegu.

 

Jednostka rybacka

Dźwięk silnika tej jednostki skutecznie przegonił stada grudniowych leszczy

 

   Najlepszym okresem połowu jest początek grupowania się w stada leszczy, później po około trzech tygodniach ilość brań drastycznie maleje. Lepszym połowom sprzyjają silne wiatry z zachodu i zmętnienie wody. Łowione ryby są w dobrej kondycji i ich waga zawiera się w przedziale 1,8-2,20 kg. Warto więc zaopatrzyć się w solidne zestawy z grubszą żyłką i mocniejszym haczykiem.

 Zwykle w surfcastingu łowię na jeden haczyk, jednak w tym okresie warto zawiązać zestawy z dwoma haczykami. Podniesie to szanse na większą liczbę brań pod warunkiem urozmaicenia zestawów. Zestaw taki powinien składać się z jednego przyponu tylko z haczykiem, drugiego z wabikiem w postaci koralika, lub kulki wypornościowej.  Sprawa jest ważna, gdyż powtarzam brania są chimeryczne i chaotyczne. Nigdy nie wiadomo, który zestaw będzie w danej chwili najlepszy.


Przedstawiam krótką fotorelacje z Mikołajkowych połowów leszcza w okolicach Unieścia.

Pan Wiesław zacina leszcza

Pan Wiesław zacina leszcza


Łowca okazów

Leszcz połakomił się na dendrobenę nr.3

 

pan Wiesław i jego leszcz

Leszcze w tym okresie są w świetnej kondycji
Kolega Mariusz i jego morski leszcz

Mariusz ze swoim leszczem złowionym w odległości około 60 metrów od brzegu.

Wędkarz z lewej holuje leszcza

Holowanie zimowego leszcza sprawia olbrzymią przyjemnośćudany hol ponad dwu kilogramowego leszcza

Masa łowionych leszczy często przekracza 2kgPan Wiesław znowu holuje okaz leszcza

Pan Wiesław holuje kolejnego morskiego leszcza.Udany połów zawsze cieszy

Przypony powinny być bardzo wytrzymałe, gdyż łowione leszcze są naprawdę dużeHol grudniowego leszcza

Sąsiad z prawej który holował w tym dniu 6 leszczy


grudniowy leszcz i jego łowca

Kolejny leszcz sąsiada z prawej


Zwracanie wolności niewymiarowej rybie

Temu leszczykowi się na razie upiekło...


Mikołaj dobrze się w tym dniu spisał

W tym dniu i ja złowiłem dwa leszcze, a trzeciego podarował mi Mikołajek Mariusz...

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Powrót Surfcasting MIKOŁAJKOWE LESZCZE