Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

CwanaRyba

Ocena użytkowników:  / 6
SłabyŚwietny 

 

 Surfcasting w wielkich falach.

Już od dłuższego czasu chciałem przełamać swoją opinię na temat łowienia z plaży w bardzo wietrznych dniach. Do tej pory uznawałem, że wiatr północny lub północno-zachodni o sile powyżej 5m/s stanowi granicę możliwości wędkowania.
  Postanowiłem spróbować powędkować z plaży w warunkach pogodowych przekraczających prędkość wiatru 5m/s. Drugim postanowieniem, było złowić jakąkolwiek rybę w tak trudnych dla wędkarza warunkach.
Chciałem jeszcze kogoś namówić na wspólny wyjazd i eksperyment, ale nikt się nie chciał zgodzić. Zmuszony zostałem pojechać sam i by nie było mi nudno zabrałem aparat fotograficzny z nadzieją na udokumentowanie testu.
 Pojawił się odpowiedni dzień o sile wiatru od 8m/s w dzień przechodzący do 6m/s w nocy kierunek wiatru oczywiście północno-zachodni.

prognoza pogody MielnoPrognoza pogody dla Mielna na dzień 13.04.2017

 Siły wiatru wiejące od południa oczywiście nie mają tu żadnego znaczenia. Podczas wiatrów południowych można z powodzeniem łowić nawet przy siłach znacznie większych, morze wygląda wówczas jak wielkie jezioro bez fal i z cofniętą wodą o kilkanaście metrów.
Mnie oczywiście chodziło o wielkie fale i wepchniętą wodę w ląd. Jakie powody kierowały mną, że postanowiłem nieco zmarznąć i powalczyć z silnym wiatrem?
Na pewno ciekawość i chęć udowodnienia, że ryby też biorą w taki dzień.
 Jako łowisko wybrałem okolice między Mielnem a Łazami, uwarunkowane dobrym dojazdem sporym dzikim parkingiem bez drzew i lecących z nich gałęzi.
Miejsce pewne jeśli chodzi o występowanie takich gatunków jak leszcz, stornia i gładzica.
Największym problemem na plaży okazało się rozłożenie sprzętu i jego zmontowanie. Każdy przedmiot o większej powierzchni nie przymocowany lub przyciśnięty natychmiast był unoszony przez wiatr i znikał w oddali.
Najmniejszym problemem okazało się nieruchome utrzymanie zestawu na dnie. Użyłem stożkowych ciężarków o masie 170 gram.
Nawet nie musiałem użyć specjalnych i drogich ciężarków z wąsami. Dlaczego a dlatego, że wiatr północno-zachodni o tej porze nie niesie zielska i utrzymanie zestawu na dnie nie stanowiło problemu.
Jako pierwsze przynęty zostały założone czerwone robaki #3.

Wysokie fale i silny wiatr podczas wedkowania z plazy
Wielkie fale i wiatr 8m/s na łowisku miedzy Mielnem, a Łazami

 W ciągu kilku godzin wędkowania miałem jedno mocne branie, oraz raz zjedzone robaki do gołego haczyka, podczas mojej nieobecności w celu wyjęcia z samochodu zapomnianych śledzi jako przynęty na nocne wędkowanie.
Po zmroku łowienie zrobiło się jeszcze ciekawsze i ekstremalne. Wiatr delikatnie ucichł do zapowiadanych 6m/s, ale stan morza się nie zmienił.
Świetliki na szczytówkach w tym wietrze miały amplitudę kilkudziesięciu centymetrów!
Po dwóch godzinach wędkowania mam pierwsze branie na fileta śledzia i wyjmuję gładzicę o rozmiarach 35 cm. Jest więc wymiarowa ryba!

Gladzica 35 cm
Gładzica 35 cm złowiona na dużego fileta ze śledzia. Ryba złowiona podczas siły wiatru 7-8m/s

 Pozostałem na łowisku jeszcze do godziny 23:30 i postanowiłem skończyć ten eksperyment. Odległości rzutów wynosiły około 40-60 metrów.
Wnioski dla mnie są następujące:
 O tej porze roku da się łowić z plaży Bałtyku w wietrze o prędkości 8m/s i kierunku północno-zachodnim, co ciekawe da się złowić rybę!  
Na końcu przedstawiam fotografie wykonaną nocą na czasie prawie 10 sekund która ukazuje zepchniętą masę wody napierającą na brzeg plaży.

baltyk noca surfcasting w nocy
Zdjęcie przedstawiające stan morza na bardzo długim czasie naświetlania. Na obrazku widać silny napór wody na brzeg plaży.
 Fotografia wykonana późnym wieczorem. W oddali widać kuter rybacki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteś tutaj: Powrót Surfcasting Surfcasting w wielkich falach