czerwiec 09 / 2023

autor: Salmon Barrakuda

DRAGON surf master easy cast

TEST WĘDKI DO SURFCASTINGU FIRMY DRAGON
Wędki do wędkarstwa morskiego na tripodzie stojące na plaży

Dragon Surf Master Easy Cast 4,50 i Dragon Surf Master Easy Cast 4,20 wraz z kołowrotkami Dragon Surf Master FD 970i - fot. CwanaRyba.pl

Cudze chwalicie swego nie znacie

Stopniowo rosnąca popularność surfcastingu w naszym kraju, zachęciła polskich producentów i dystrybutorów sprzętu wędkarskiego do wypełnienia luki jaka panowała w tej dziedzinie wędkarstwa. Luka ta szczególnie widoczna była w wędkach i kołowrotkach do dalekich rzutów, tak bardzo potrzebnych do wędkowania z plaży.

Przez szereg lat polscy producenci oferowali nam wędkarzom w dziedzinie surfcastingowych wędzisk i kołowrotków modele o parametrach wymagających już aktualizacji pod kątem wytrzymałości, lekkości, ergonomii, trwałości, osiągów i walorów estetycznych. Przyjrzyjmy się zatem krajowemu rynkowi i sprawdźmy, co dziś oferują nam polskie firmy?

Jedną z firm, która błyskawicznie odpowiedziała na naszą prośbę jest firma Dragon. Dział marketingowy firmy Dragon bez wahania zdecydował się przysłać nam swój sprzęt do surfcastingu. Już po tygodniu rozpoczęliśmy jego testowanie na łowiskach plażowych rozciągających się na linii Bałtyku od Ustki do Kołobrzegu.

Sprzęt do surfcastingu firmy Dragon testowany był przez okres trzech miesięcy i używaliśmy go na wielu łowiskach o odmiennych charakterystykach i na różnych zestawach surfcastingowych. Oferowany nam sprzęt Dragona dostał się do rąk surfcasterów, którzy testowali jego maksymalne możliwości rzutowe, oraz amatorów łowiących rekreacyjnie.

Czy polskie porzekadło "Cudze chwalicie swego nie znacie" znajdzie swoje potwierdzenie w przypadku sprzętu do wędkarstwa plażowego firmy Dragon? Zapraszam do zapoznania się z materiałem testów i znalezienia odpowiedzi na powyższe pytanie.

Dragon Surf Master Easy Cast trzy wersje długości

Firma Dragon oferuje trzy wersje wędziska Dragon Surf Master Easy Cast. Każda z nich ma inną długość zachowując jednocześnie wzornictwo i właściwości proporcjonalnie do swej długości. W zależności od naszych preferencji i budowy ciała, mamy do wybory Surf Master Easy Cast o długości 3,90 metra, następnie 4,20 metra i najdłuższą 4,50 metrową wersję. Poniżej przedstawiamy parametry techniczne każdej z nich.

Dragon Surf Master Easy Cast 4,50

Nazwa modelu:
Dragon Surf Master Easy Cast 4,50
Długość:
4,50m
Ciężar rzutowy:
120-200g
Ilość sekcji:
3
Długość transportowa:
1,57m
Waga:
584g
Materiał użyty do budowy blanku:
T1100G średnio modułowy grafit od firmy TORAY
Liczba przelotek:
8
Typ przelotek:
SIC tytanowe wzmacniane
Uchwyt kołowrotka:
Stały metalowo grafitowy skręcany na gwint od góry
Wyważenie dolnika:
Nie
Pokrowiec:
Miękki płócienny
Gwarancja:
2 lata
Cena:
460 zł

Dragon Surf Master Easy Cast 4,20

Nazwa modelu:
Dragon Surf Master Easy Cast 4,20
Długość:
4,20m
Ciężar rzutowy:
120-200g
Ilość sekcji:
3
Długość transportowa:
1,50m
Waga:
522g
Materiał użyty do budowy blanku:
T1100G średnio modułowy grafit od firmy TORAY
Liczba przelotek:
8
Typ przelotek:
SIC tytanowe wzmacniane
Uchwyt kołowrotka:
Stały metalowo grafitowy skręcany na gwint od góry
Wyważenie dolnika:
Nie
Pokrowiec:
Miękki płócienny
Gwarancja:
2 lata
Cena:
440 zł

Dragon Surf Master Easy Cast 3,90

Nazwa modelu:
Dragon Surf Master Easy Cast 3,90
Długość:
3,90m
Ciężar rzutowy:
120-200g
Ilość sekcji:
3
Długość transportowa:
1,38m
Waga:
497g
Materiał użyty do budowy blanku:
T1100G średnio modułowy grafit od firmy TORAY
Liczba przelotek:
8
Typ przelotek:
SIC tytanowe wzmacniane
Uchwyt kołowrotka:
Stały metalowo grafitowy skręcany na gwint od góry
Wyważenie dolnika:
Nie
Pokrowiec:
Miękki płócienny
Gwarancja:
2 lata
Cena:
340 zł

Pierwsze wrażenie

Wędki Dragona Surf Master Easy Cast otrzymujemy wraz z estetycznym płóciennym miękkim pokrowcem. Kieszonki pokrowca są intuicyjnie zaprojektowane i wyjęcie oraz włożenie poszczególnych części wędki nie sprawia problemu. Po wyjęciu z pokrowca wszystkich trzech elementów, szybko można zauważyć wysoką estetykę wędki Dragon Surf Master Easy Cast. Wprawne oko natychmiast zauważy, że każdy z trzech segmentów wędziska posiada swoją odrębność estetyczną ukierunkowaną pod funkcje jakie dany segment ma spełniać. Zapewne po pewnym czasie użytkowania zrozumiemy, że kolorystyka wędki jej oznaczenia nie są dziełem przypadku. To dość rzadki przypadek by estetyka wędziska nawiązywała do praktyczności w tak udany sposób. Jeśli do wędki dokupimy również dedykowany kołowrotek Dragon Surf Master FD 970i, stajemy się właścicielami jednego z najładniejszych kompletów surfcastingowych jaki można spotkać nie tylko na polskich plażach.

Blank wędki

Test wędki do surfcastingu Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Blank wędki

Wędka plażowa firmy Dragon Surf Master Easy Cast, to wędka z grupy wędzisk sztywnych i daleko rzucających. Właściwości te uzyskuje dzięki grafitowej macie japońskiej firmy Toray wyprodukowanej w USA. Firma TORAY ma 90 lat doświadczeń w opracowywaniu i produkcji rewolucyjnych materiałów i technologii. Blanki wędzisk surfcastingowych Dragon Surf Master Easy Cast wykonane są z najmocniejszego włókna węglowego na świecie TORAYCA© T1100G z zastrzeżoną technologią NANOALLOY©. Dzięki takiemu materiałowi firma Dragon stworzyła wędkę o dużej wytrzymałości obniżając jej ciężar do 584g dla wersji 4,50m, to wspaniały wynik.

Wzmacniane fragmenty

Większość wędek do surfcastingu testowanych przez nas w latach ubiegłych było wykończonych metalowymi skuwkami. Dwa najgrubsze segmenty wędziska często były zabezpieczane metalową obejmą, która miała za zadanie chronić wędzisko przed rozczepieniem się włókien węglowych podczas napięć, oraz osłaniać przed uszkodzeniem podczas transportu. Współczesne materiałoznawstwo skłania się do innego rozwiązania i stara się w blankach wędzisk do wędkarstwa plażowego nie łączyć zbyt wielu różnych materiałów ze sobą. Starsze konstrukcje miały metalowe skuwki klejone do blanku wędziska, co zmuszało do użycia aż trzech różnych materiałów, które pod wpływem utleniania, różnic temperatury i napięć prędzej, czy później traciły swoje wiązania i tym samym właściwości ochrony wędki w tym wrażliwym miejscu.

Fragment wędki z elementem maty grafitowej

Wzmocnione fragmenty blanku wędki Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Wędzisko surfcastingowe Dragon Surf Master Easy Cast, jest projektem nowoczesnym i końcówki blanków wzmocnione są dodatkowo zagęszczoną matą węglową wykonaną z tego samego rodzaju kompozytu, co cała wędka. Dzięki temu, ranty wędki są zabezpieczone w spójne wiązania z całym blankiem. Podczas siłowych rzutów takie wzmocnienie stanowi lepszą harmonię, ulegając rozciągnięciom identycznym jak reszta blanku. Ten na pozór drobny szczegół pozwoli nam użytkować wędkę w sposób bezproblemowy przez wiele sezonów dłużej.

Przelotki

Po wypakowaniu z pokrowca wszystkich trzech części i złożenia w całość wędziska, układa nam się rząd 8 przelotek. To przelotki z pierścieniami wykonanymi z węglika krzemu, wzmacniane i dodatkowo wykonane z tytanu, największe wrażenie robi przelotka, która pierwsza przyjmuje węzeł strzałowy. Cieszy fakt, że to rodzaj przelotki o dużej średnicy, dzięki temu producent daje nam zielone światło na dalekie rzuty zarówno w systemach z kołowrotkami o stałej szpuli, jak również ruchomej szpuli. Omotki trzymające przelotki są estetyczne i perfekcyjnie wykonane. Elastyczność lakieru na omotkach jest doskonale dobrana i jak wykazały nasze testy rzucania z maksymalnymi obciążeniami powłoka lakiernicza na omotkach nie popękała w żadnej z przelotek. Na pochwałę zasługuje również średnica szczytowej przelotki, która doskonale zdała egzamin podczas czerwcowego okresu występowania glonów u wybrzeży Bałtyku. Przelotka ta pozwalała bezproblemowo oczyścić żyłkę dopiero przy węźle strzałowym, dając tym samym szansę na pewne wyholowanie ryby.

Przelotka wędkarska

Tytanowe przelotki w wędziskach surfcastingowych Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Uchwyt kołowrotka

Uchwyt kołowrotka w wędkach z serii Dragon Surf Master Easy Cast oddalony jest od dolnika 71,5 cm dla każdej z trzech wersji tej wędki. Uchwyt jest gwintowany od góry, a wykonany został z grafitu i metalu. Ciekawostką tych uchwytów jest ich odwrotne mocowanie niż wędki innych producentów. Przyglądałem się temu rozwiązaniu przez cały okres testowania wędek Dragon Surf Master Easy Cast na plaży. Czyżby Dragon i ich projekt wniósł usprawnienie, którego inni nie zauważyli?

Mówi się, że "diabeł tkwi w szczegółach" może więc i Dragon tkwi w szczegółach? W mojej opinii mocowanie kołowrotka z gwintem do góry w wędkach Dragon Surf Master Easy Cast wnosi poprawę funkcjonalności i by rozwinąć ten wątek warto wrócić do historii. Producenci wędek do surfcastingu od dekad rozwijali dwa sposoby mocowania kołowrotka do wędki. Oferowano mocowania gwintowane, oraz mocowania na zatrzask. Zarówno jedne rozwiązania i drugie nawet po wielu latach usprawnień nadal nie są doskonałe.

Jak w uchwytach gwintowanych opracowano gwint łatwiej znoszący problemy z morskim piaskiem, to mamy tendencje do odkręcania się gwintu poprzez nieuchronne ruchy wędki na zaciśniętej dłoni dolnika, która niczym klucz odkręca nam gwint. W uchwytach na zatrzask zjawisko luzowania się gwintów nie występuje, gdyż gwintu tam nie ma. Jednak w tych rozwiązaniach wszędobylski piasek niszczy elementy zatrzasku, a stabilność mocowania uchwytu kołowrotka na zatrzask poprzez omotki, często pozostawia wiele do życzenia.

Uchwyt na kołowrotek i kołowrotek wędkarski

Dragon Surf Master Easy Cast i kołowrotek Dragon Surf Master FD 970i w uchwycie zakręcanym od góry - fot. CwanaRyba.pl

Projektanci wędki Dragon Surf Master Easy Cast zrobili krok do przodu mocując gwint od góry. Testując intensywnie wędki Dragona Surf Master Easy Cast przez okres trzech miesięcy zauważyliśmy, że tak zamocowany gwint podczas zarzucania i ściągania nie jest dotykany aż tak dużą częścią dłoni, jak ma to miejsce w konstrukcjach konkurencji. Dzięki temu nakrętkę z gwintem już tak łatwo nie jest poluzować. Wędki surfcastingowe stawia się na plaży w orientacji pionowej i odwieczne prawo grawitacji ciągnie duży surfcastingowy kołowrotek w dół nadwyrężając dolną część uchwytu kołowrotka. Dragon projektując uchwyt kołowrotka gwintem do góry, dał nieruchomą część uchwytu kołowrotka która jest bardziej wytrzymała i stabilna niż gwintowana nakrętka w miejsce wywierania częstego nacisku. To kolejny dowód na to, że wędki Dragon Surf Master Easy Cast są starannie zaprojektowane.

Ciężar rzutowy

Deklarowany przez producenta ciężar rzutowy wędki do surfcastingu Dragon Surf Master Easy Cast to 120g-200g. Podczas testów dokładnie sprawdziliśmy zachowanie wędki dla kilku grup obciążeń. Pierwsza grupa obciążeń dotyczyła rzucania wędką w sposób jaki zarzuca większość wędkarzy plażowych i w tej grupie obciążeń deklarowany ciężar rzutowy jest zgodny z opisem producenta. Druga grupa obciążeń dotyczyła zarzucania techniką OTG i tu ciężar rzutowy według naszych testów zawierał się w przedziale od 120g do 180g. Grupa trzecia, to obciążenia wędki spowodowane ciężarem rzutowym dla techniki rzutu Pendulum i tu wpasował nam się ciężar w przedziale od 110g do 160g.

Wędka, kołowrotek i zestaw trociowy na tle morskiej plaży

Dragon Surf Master Easy Cast i kołowrotek Dragon Surf Master FD 970i z ciężarkiem 147g i zestawem na troć Salmo Clip Up B - fot. CwanaRyba.pl

Wyniki tych testów pokazują, że Dragon podaje prawdziwą wartość ciężaru rzutowego wędek Surf Master Easy Cast. Średnia wartość deklarowanego ciężaru rzutowego wynosi 160g i taka masa ciężarka wpasuje się nam w każdą technikę rzucania tym kijem.

Szczytówki

Dragon Surf Master Easy Cast, to wędziska trzy segmentowe. Ostatni segment zwany szczytówką jest wykonany w całości bez wklejki, co wpływa na dalsze rzuty i sztywność segmentu. Szczytówka jest częściowo pomalowana na biały kolor z akcentem koloru Dragona przy samej przelotce szczytowej. Widoczność tych elementów na tle nieba jest rewelacyjna, a w nocy szczytówki podświetlone nawet minimalną ilością światła są bardzo dobrze widoczne. Brania na szczytówkach Dragon Surf Master Easy Cast charakteryzują się szybką i drobną amplitudą pewnie zacinając ryby.

Szczytowe fragmenty wędek morskich na tle nieba

Widoczność na tle nieba szczytówek wędek surfcastingowych z serii Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Holowanie ryb

Wędki, które swoimi cechami pozwalają daleko rzucać często znieczulają wędkarzowi emocje podczas holowania ryb. W przypadku wędki Dragon Surf Master Easy Cast doznania te pozostają na bardzo wysokim poziomie. Holowaną rybę czuć już po pierwszym pokręceniu korbką kołowrotka. Wędka doskonale przekazuje to, co się dzieje na jej odległym końcu. Wędka Dragona posiada doskonały balans między właściwościami rzutowymi, a właściwościami odczuwanymi podczas holowania ryby. To pewien fenomen tego kija, który może mieć wyjaśnienie w zastosowaniu najdłuższego włókna węglowego na świecie TORAYCA© T1100G japońskiej technologii z firmy TORAY.

Wędki morskie na tle złowionych fląder

Wiosenne stornie złowione na wędki Dragon Surf Master Easy Cast kołowrotki Dragon Surf Master FD 970i i zestaw Platessa Fluo Clip Olympic Arenic C - fot. CwanaRyba.pl

Odległości rzutów

Dragon stworzył konstrukcję opartą na kompozycie grafitowym TORAYCA© T1100G firmy TORAY. Wędka dzięki temu zyskała na sztywności, ale i redukcji grubości ścianek. To nam sugeruje, że można wędziskiem z serii Dragon Surf Master Easy Cast bardzo daleko rzucić. Testy, które wykonaliśmy dla tej wędki przeszyły nasze najśmielsze oczekiwania. Wędzisko dla technik OTG z ciężarkami od 110g do 180g wykazało, że w kombinacji z ciężarkiem 150g i żyłką strzałową (nie koniczną) w postaci flurocarbonu o średnicy 0,50mm uzyskiwało imponujące odległości 180 metrów, ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości.

Dragon Surf Master Easy Cast w technikach Pendulum z ciężarkami od 110g do 150g wykazał, że dla kombinacji ciężarka o masie 125g i żyłką strzałową (nie koniczną) w postaci flurocarbonu o średnicy 0,50mm przekraczało granicę 190 metrów. To sensacyjne odległości biorąc pod uwagę koszt wędki, który oscyluje w granicach 460 PLN. Tym samym wędka ta ustanowiła rekord stosunku ceny do odległości rzutów, który wcześniej należał do wędki hiszpańskiej firmy Grauvell Teknos Surf Z, która w latach 2015-2018 kosztowała 870 PLN i rzucała równie daleko.

Stojące na tripodzie wędki do surfcastingu firmy Dragon Surf Master

Stojące na tripodzie wędki do surfcastingu firmy Dragon Surf Master - fot. CwanaRyba.pl

Testy rzutowe wykonane były na kołowrotkach Dragon Surf Master FD 970i z nawiniętą żyłką o średnicy 0,30mm. Wszystkie testy rzutowe były wykonane z zestawem Abramis Clip A. Wszystkie testy rzutowe wykonane były na ciężarkach typu piłka golfowa z długim drutem. Ciężarki te niezwykle starannie wykonał dla nas Pan Grzegorz Okonek, za co serdecznie dziękujemy. Różnice między poszczególnymi długościami wędek z serii Dragon Surf Master Easy Cast, wahały się o kilka metrów zawsze na korzyść dłuższej wędki. Dla surfcasterów, którzy lubią dalekie rzuty wybór długości wędki powinien być sprawą indywidualną zależącą od budowy i masy ciała.

Z zadowoleniem przyjmujemy też brak zjawiska zmęczenia wędek Dragon Surf Master Easy Cast, które dość często pojawia się w niektórych wędkach po seriach siłowych rzutów ciężarkami z maksymalnego ciężaru rzutowego. Wędki Dragona były całkowicie pozbawione tego zjawiska nawet po kilkudziesięciu rzutach ciężarkami o masach 180g i po nagrzaniu blanków wędek stojących cały dzień na pełnym słońcu. W testowanych wędkach nie odczuliśmy też różnicy sztywności wędzisk na szwach blanków, które powstają w procesie produkcyjnym wędek.

Dolnik wędki

Dolnik wędki Dragon Surf Master Easy Cast zakończony jest wygodnym i pewnym uchwytem z gumy. Dodatkowo uchwyt ten jest spłaszczony i tak wyprofilowany by zminimalizować zawiasowy ruch wędki podczas rzutu szczególnie w technikach OTG.

Dolnik wędki do surfcastingu firmy Dragon Surf Master pomalowany na biało

Dolnik wędki firmy Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Spora część dolnika pomalowana jest na kolor biały i ten szczegół docenimy podczas wędkowania o świcie, zmierzchu i w nocy. Biały kolor doskonale jest widoczny i informuje nas gdzie jest koniec wędki. Podczas nocnego wędkowania i używania sztucznego oświetlenia jesteśmy w stanie szybko określić, gdzie stoi wędka by jej nie nadepnąć. Detal ten okazał się niezwykle pomocny i nie jeden raz uratował nam wędki przed uszkodzeniem podczas intensywnych nocnych testów.

Oznaczenia

Dragon w swojej wędce do wędkowania z morskiej plaży zadbał jeszcze o dokładne opisanie poszczególnych sekcji. To bardzo pomocna informacja dla użytkowników wędkujących wędziskami Dragon Surf Master Easy Cast w różnych wersjach długości. Proszę sobie wyobrazić, że łowimy wędkami Surf Master Easy Cast o długości 4,50 i 4,20, a w gotowości obok czeka wersja 3,90. Gdy kończymy wędkowanie i pospiesznie pakujemy się by wrócić do domu często po zmroku z głową pełną wrażeń pomocne są nam oznaczenia którą sekcję wędki włożyć do odpowiedniego pokrowca. Ta na pozór drobna rzecz potrafi nam zaoszczędzić czasu i zadbać by wędki znalazły się w odpowiednich pokrowcach. Wielki plus dla projektanta, który pomyślał również i o tym często zapominanym ważnym szczególe.

Napisy na wędce plażowej

Oznakowanie ważnych elementów wędzisk do surfcastingu firmy Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Przetestuj sam wędki i kołowrotki Dragona

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby zapoznać się z wędkami Dragon Surf Master Easy Cast i przetestować je osobiście na plażowych łowiskach. Wędki Dragon Surf Master Easy Cast i kołowrotki Dragon Surf Master FD 970i czekają na Was gotowe do testowania uzbrojone w zestawy do surfcastingu z naszego warsztatu. Cyklicznie szkolimy nowych adeptów wędkarstwa surfcastingowego udostępniając im nowoczesny sprzęt, ale również spotykamy się z doświadczonymi wędkarzami w celu wymiany spostrzeżeń i zaprezentowania im sprzętu do surfcastingu. Jeśli planujesz rozpocząć przygodę lub wyjazd nad morze w celu uprawiania dyscypliny jaką jest surfcasting, pomyśl o dopasowaniu się do naszych terminów wyjazdów. Znajdziecie nas na łowiskach w Jarosławcu, Darłówku, Dąbkowicach, Łazach, Unieściu, Sarbinowie, Gąskach, Ustroniu Morskim i Kołobrzegu. Planując wędkowanie napisz do nas, może uda nam się ustalić wspólny termin i miejsce bardzo chętnie powędkujemy razem.

Wędki plażowe oparte o stojak wędkarski na tle morza

Stanowisko do testowania i szkolenia z wędkami Dragon Surf Master Easy Cast i kołowrotkami Dragon Surf Master FD 970i - fot. CwanaRyba.pl

Podsumowanie

Dragon zaprojektował bardzo ambitny produkt w przystępnej cenie. Dragon dołożył wszelkich starań by ich projekt został zrealizowany w jak najlepszy sposób. Finał ich pracy to wędka, która zachwyca swym designem, lekkością, sztywnością, ergonomią, wytrzymałością, praktycznością. Wędka firmy Dragon Surf Master Easy Cast, to najlepsza wędka z polskim rodowodem, która regularnie posyła przynęty na imponujące odległości. Wędki Dragon Surf Master Easy Cast, to niespotykany kompromis między wędką dla zawodowca jak i amatora. Przyznajemy temu produktowi największe noty i życzymy firmie wszystkiego dobrego.

Dolnik wędki plażowej z napisem Dragon

Dragon Surf Master Easy Cast - fot. CwanaRyba.pl

Copyright © 2015-2023

All rights reserved CwanaRyba.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.          OK