ŻYŁKA MAVER ELITE ORANGE FLUO SURF

Na polskim rynku pojawiła się specjalistyczna żyłka do surfcastingu firmy MAVER. Żyłka dedykowana dla bardzo wymagających miłośników wędkarstwa plażowego. Jej cena za szpulkę o pojemności trzystu metrów wynosi 60 złotych. Za taką cenę mamy, więc prawo wymagać najwyższej jakości. Żyłka pod nazwą MAVER ELITE Orange fluo Surf jest już mi bardzo znana i uważam ją za jedną z lepszych. Wcześniej trzeba było ją sprowadzać z zagranicy, dziś można kupić ją w internetowym sklepie wędkarskim Turbot. Żyłka ta posiada wszystkie cechy, jakie powinna mieć dobra żyłka do dalekich rzutów.

Żyłka MAVER dla wymagających wędkarzy plażowych.

Żyłka zapakowana jest w pudełko kartonowe z czytelnymi opisami. Po otwarciu pudełka wyłania się sporych rozmiarów przeźroczysta szpulka z niewiarygodnie precyzyjnie nawiniętą żyłką. Sposób, w jaki firma MAVER nawija żyłkę robi olbrzymie wrażenie.

Żyłka MAVER Elite Orange fluo surf

Żyłka MAVER Elite Orange fluo surf.

Kolor żyłki jest jaskrawo pomarańczowy i czyni ją niezwykle widoczną na plaży, dzięki temu unikniemy wielu kłopotów. Cieszy fakt, że szpulka jest okrągła i nawijanie z niej żyłki nie sprawia problemów. Udziwnione kształty szpul różnych producentów i dystrybutorów potrafią czasem zdenerwować podczas nawijania.

MAVER ELITE Orange fluo Surf

MAVER ELITE Orange fluo Surf-najlepszą żyłką do surfcastingu.

Największą zaletą żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf jest jej odpowiednio dobrana sztywność, dzięki której możemy rzucać na znacznie większe odległości niż żyłkami miękkimi.

Analiza żyłki pod mikroskopem.

Pokusiłem się o pierwszą w Polsce analizę żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf pod mikroskopem. Postanowiłem sfotografować żyłki trzech producentów mikroskopem sprzężonym z aparatem cyfrowym. Do porównania obrazów kupiłem nowe żyłki 0,30 mm za sumę 7 złotych, oraz nową żyłkę 0,28 mm za sumę 30 złotych. Żyłki zostały wysłane do Poznania następnie sfotografowane i ocenione w stacji Cell Observer Carl Zeiss Jena. Obrazy pochodzą z mikroskopu odwróconego Axio Server D1 sprzężonego z kamerą cyfrową Axio Cam MRc5. Zapraszam do obejrzenia materiału.

MAVER ELITE Orange fluo Surf

Powiększenie 1/4000 jakość żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf (górna część obrazu) oraz inny producent żyłki (dolna część obrazu).


Tania żyłka obraz w powiększeniu 1/4000

Obraz w powiększeniu 1/4000 przedstawia jakość powierzchni żyłki 0,30 mm, kupionej za 7 złotych.

Na zdjęciach widać olbrzymią różnicę w jakości powierzchni dwóch różnych żyłek. Różnica jest pod tym powiększeniem doskonale widoczna i może pomóc zrozumieć, dlaczego tyle musimy zapłacić za 300 metrów żyłki MAVER ELITE Orange fluo Surf.

Struktura wewnątrz żyłki.

Na kolejnym obrazie z mikroskopu widzimy strukturę wewnątrz żyłki za 30 złotych, i strukturę żyłki za 60 złotych.

MAVER ELITE Orange fluo Surf

Obraz w powiększeniu 1/1000 przedstawia jakość struktury wewnątrz żyłki za 30 złotych o średnicy 0,28 mm (górny fragment obrazu). Dolny fragment przedstawia jakość struktury wewnątrz żyłki firmy MAVER ELITE Orange fluo Surf.

Jakość powierzchni tych dwóch żyłek już jest porównywalna, lecz w strukturze wewnętrznej widzimy uwięzione bąbelki gazu w żyłce za 30 złotych. To kolejny przykład na to, że za jakość trzeba zapłacić. Pamiętajmy, że surfcasting to dziedzina wędkarstwa, w której jakość sprzętu ma kolosalne znaczenie. Sprzęt wysokiej klasy między innymi żyłkę MAVER ELITE Orange fluo Surf docenią uczestnicy zawodów, które w ostatnim czasie mnożą się jak grzyby po deszczu.

Na koniec artykułu zamieszczam obraz z mikroskopu, który przedstawia wady powierzchni nowej żyłki w dużym powiększeniu. Przypominam, żyłka kosztowała 7 złotych.

Mam nadzieję, że artykuł przekonał Was do lepszego przyglądania się żyłką na jakie chcecie łowić. Różnice, które widać pod mikroskopem mają istotny wpływ na wytrzymałość i żywotność żyłki. Mają również znaczący wpływ na odległości jakimi będziemy tymi żyłkami osiągali.

Serdeczne podziękowania dla Stacji Cell Observer Carl Zeiss Jena. Obrazy powstały dzięki stacji, na którą składa się mikroskop Axio Observer D1 sprzężony z kamerą cyfrową Axio Cam MRc5. Analiza obrazu - program Axio Vision 4,6

Wykorzystujemy pliki cookies.          OK