czerwiec 05 / 2024

autor: Salmon Barrakuda

ABU GARCIA AMBASSADEUR C3 CT MAG 6500

TURNIEJOWY MULTIPLIKATOR DO LONGCASTINGU I SURFCASTINGU SZWEDZKIEJ FIRMY ABU GARCIA

Dwa kołowrotki typu multiplikator na tle skał nadmorskich

Multiplikatory Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag i Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed - fot. CwanaRyba.pl

RZUTY POWYŻEJ 170 METRÓW

W Polsce liczba użytkowników multiplikatorów w wędkarstwie plażowym nie jest duża. Popularność tego typu kołowrotków jest w naszym kraju mała i do końca nie wiemy dlaczego tak naprawdę jest? Postaram się czytelnikowi przedstawić możliwości tego sprzętu pokazując jego niezwykłe osiągi w surfcastingu i longcastingu.

Ambassadeur 6500 C3 CT Mag to budżetowa wersja turniejowego multiplikatora firmy Abu Garcia, która zdobyła dużą popularność w longcastingu i surfcastingu. Multiplikator ten można jeszcze spotkać pod nazwą Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed, którego producent zaprojektował do szybszego zwijania żyłki.

Bezramkowa i bez wodzika prowadzącego żyłkę konstrukcja tego kołowrotka CT i stosunkowo lekka szpula, otwiera użytkownikowi dodatkowe możliwości w aspiracjach turniejowych. Co ciekawe kołowrotek ten nie traci przy tym doskonałych możliwości jakie powinien oferować multiplikator do wędkarstwa rekreacyjnego.

Osoby zainteresowane rzutami na dalsze odległości, powinny zapoznać się z tą konstrukcją kołowrotka. Rzuty powyżej 170 metrów wykonane kołowrotkiem Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag mogą być absolutnie czymś normalnym. Rekord odległości rzutów tym kołowrotkiem bez modyfikacji został ustanowiony na zawodach UKSF GP3 w Anglii w roku 2002 z ciężarkiem 150g i wynosi 230.06 metrów. To bardzo dobry wynik jak na kołowrotek w wersji fabrycznej i nie poddany modernizacjom.

DOCENIONA KONSTRUKCJA KOŁOWROTKA PLAŻOWEGO

Multiplikator Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag to bardzo dobrze doceniona konstrukcja kołowrotka plażowego dostępna w handlu nie przerwanie od ponad 20 lat. Wywodzi się w prostej linii od wersji z wodzikiem prowadzącym żyłkę C3 Mag 6500 oraz z serii Mag Elite. Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag to bardzo prosta konstrukcja z hamulcem magnetycznym, hamulcem mechanicznym i hamulcem odśrodkowym, która całkowicie nie doświadczonemu użytkownikowi pozwala komfortowo łowić w każdych warunkach.

Ambassadeur C3 CT Mag 6500, to interesująca propozycja dla wędkarzy rekreacyjnych i o aspiracjach w dziedzinie dalekich rzutów, otwierająca również możliwości w rywalizowaniu na turniejach rzutowych zwanych longcastingiem. W świecie sportu rzutowego Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag preferowany do ciężarów rzutowych 150-175g jak i jego mniejszy brat z serii 5500 preferowany do ciężarów rzutowych 100-125g są dodatkowo doskonałą platformą do ulepszeń dla takich firm jak The Rocket Reel Company. Ulepszenia te pozwalają zamienić multiplikator do wersji turniejowych na poziomie profesjonalnym a tuning jest bezinwazyjny i pozwala przywrócić oryginalny stan konstrukcyjny kołowrotka po zakończonym turnieju. Dokładny opis niektórych modyfikacji opisaliśmy w artykule Tuning multiplikatora do turniejów rzutowych.

WERSJA CT CZYLI BEZ RAMKI I WODZIKA

Opisywane multiplikatory zarówno Ambassadeur 6500 C3 CT Mag i Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed, to modele pozbawione funkcji automatycznego układania żyłki podczas zwijania. Usunięcie wodzika prowadzącego tworzy dodatkowe miejsce zwane otwartą klatką lub bez klatkową konstrukcją.

Usunięcie tego elementu przez producenta jest świadome i ma na celu znaczące wydłużenie rzutu. Mogę zapewnić, że brak wodzika nie jest problemem, a układanie żyłki kciukiem podczas zwijania jest łatwe i po kilku wyjazdach przestaniemy o tym myśleć.

DANE TECHNICZNE AMBASSADEUR C3 CT MAG 6500

Nazwa modelu:
Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag
Wersje:
prawo i leworęczne
Wielkość:
6500
Pojemność szpuli:
0,40 mm / 200 m
Przełożenie:
5,3:1
Ilość łożysk:
2+1
Hamulec walki:
carbon Matrix
Hamulce kontroli obrotów:
magnetyczny
odśrodkowy regulowany 1-2-3-4-5-6-pinowy
mechaniczny w lewym pokrętle
Waga:
465g
Gwarancja:
1 rok
Cena:
950 zł

DANE TECHNICZNE AMBASSADEUR C3 CT MAG 6500 HI SPEED

Nazwa modelu:
Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed
Wersje:
prawo i leworęczne
Wielkość:
6500
Pojemność szpuli:
0,40 mm / 200 m
Przełożenie:
6,3:1
Ilość łożysk:
2+1
Hamulec walki:
carbon Matrix
Hamulce kontroli obrotów:
magnetyczny
odśrodkowy regulowany 1-2-3-4-5-6-pinowy
mechaniczny w lewym pokrętle
Waga:
465g
Gwarancja:
1 rok
Cena:
950 zł

HAMULEC MAGNETYCZNY

Zadaniem hamulca w kołowrotku typu multiplikator jest zrównoważenie prędkości obrotów szpuli do prędkości wysuwania się żyłki, w taki sposób aby nie powstawały na niej jakiekolwiek splątania. Multiplikator Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag został przez producenta zaopatrzony w trzy rodzaje hamulców, jednym z nich jest hamulec magnetyczny. Hamulec magnetyczny jest niczym innym jak magnesem, który tworzy pole magnetyczne a zbliżony w kierunku szpuli wywiera na nią ciągłą siłę hamującą. Na rancie płyty końcowej kołowrotka mamy suwak umożliwiający płynną regulację siły hamowania. Ambassadeur 6500 C3 CT Mag posiada hamulec magnetyczny składający się z kilku okrągłych magnesów stałych ustawionych w łuk jeden obok drugiego.

Obraz hamulca magnetycznego w multiplikatorze firmy Abu Garcia

Hamulec magnetyczny i gniazda konfiguracji krążków magnetycznych w multiplikatorze Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag - fot. CwanaRyba.pl

Dodatkowo producent daje możliwość ich wyjęcia w dowolnej konfiguracji wpływając w ten sposób na mniejsze hamowanie szpuli. Czynność wyjmowania poszczególnych magnesów wykonujemy w przypadku, gdy zakres suwaka w pozycji minimum jest dla nas nadal za silny. Ta opcja jest rzadko stosowana w rekreacyjnym surfcastingu i najczęściej użytkownik tego kołowrotka ogranicza się do roli suwaka hamulca magnetycznego w zakresie Max i Min.

HAMULEC ODŚRODKOWY

Hamulec odśrodkowy w multiplikatorze to miniaturowe klocki hamulcowe, które pod wpływem siły odśrodkowej kręcącej się szpuli kołowrotka aktywują się dociskając do zewnętrznego rantu płyty bocznej kołowrotka. Hamowanie jest mocniejsze podczas najszybszych obrotów szpuli zaś maleje, gdy prędkość szpuli zwalnia. Trzeba zaznaczyć, że przy bardzo małej prędkości szpuli klocki hamulcowe mogą przestać hamować mimo, że szpula będzie się jeszcze kręcić.

Klocki hamulcowe kołowrotka typu multiplikator

Hamulec odśrodkowy oraz jego sześć regulowanych i wymiennych klocków hamulcowych w multiplikatorze Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag - fot. CwanaRyba.pl

Producent w tej serii multiplikatorów zaprojektował aż sześć pinów z klockami hamulcowymi, które również możemy konfigurować aktywując je według uznania. Możemy więc aktywować dowolną kombinację pinów hamulcowych uzyskując interesującą nas krzywą hamowania, która pozwoli nam rzucać pod wiatr z wiatrem lub na rekordowe odległości. Z tej opcji konfiguracji hamulca korzystają już zarówno doświadczeni użytkownicy jak i początkujący.

HAMULEC MECHANICZNY DOCISKOWY

Multiplikator Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag dysponuje też hamulcem mechanicznym, który w postaci srebrnego pokrętła z tarczą gradacji nastaw jest najczęściej używanym hamulcem działającym nie zależnie od obrotów szpuli. Pokrętło te ma również funkcję ustawiania pozycji szpuli lewo-prawo wraz z jej przeciwległym pokrętłem usytułowanym pod korbką kołowrotka.

Obraz hamulca mechanicznego dociskowego w multiplikatorze firmy Abu Garcia

Boczna lewa płyta z pokrętłem hamulca mechanicznego dociskowego w multiplikatorze Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed - fot. CwanaRyba.pl

HAMULEC WALKI

W kołowrotku Ambassadeur pokrętłem regulującym hamulec walki jest duża pięciogwiazdkowa śruba, za pomocą której regulujemy siłę z jaką kołowrotek ma oddawać żyłkę. Regulacja jest łatwa intuicyjna i może odbywać się zarówno przed holowaniem ryby jak i w jej trakcie. Mechanizm hamulca walki w modelach kołowrotków Ambassadeur firmy Abu nie posiada funkcji wydobywania charakterystycznego dźwięku. Dla osób pragnących takich doznań uspokajam wiadomością istnienia sklepów internetowych z możliwością zakupu zmodyfikowanej części, która pozwoli na taki efekt.

Fotografia pokrętła pięciogwiazdkowego chromowanego hamulca walki w kołowrotku typu multiplikator

Pięciogwiazdkowa śruba regulacji hamulca walki w multiplikatorze Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed - fot. CwanaRyba.pl

Niektóre modele zwłaszcza Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed posiadają dodatkowy niezależny mechanizm wydobywający przyjemny dla wędkarskiego ucha dźwięk kręcącej się szpuli kołowrotka w kierunku przeciwnym do użytkownika. Udogodnienie to bardzo często wykorzystywane jest do sygnalizowania brań większych ryb podczas nocnych połowów, gdzie dźwięk wydobywający się z kołowrotka może oznaczać branie ryby.

Fotografia pokrętła pięciogwiazdkowego chromowanego hamulca walki w kołowrotku typu multiplikator

Multiplikatory Ambassadeur 6500 C3 CT Mag i wędki plażowe Sportex Magnus Seamaster Surf 4,50 pod palami mola Busola w Ustroniu Morskim - fot. CwanaRyba.pl

PRZEŁOMOWA TECHNOLOGIA ULTRA CAST

W surfcastingu a szczególnie w dziedzinie loncastingu przełomowym rozwiązaniem okazało się podparcie szpuli dwoma łożyskami na nieruchomym trzpieniu. Rozwiązanie to poznane jako Ultra Cast zrewolucjonizowało techniki oddawania super dalekich rzutów. Patent ten spowodował wysyp ulepszeń takich jak tuleja szybkich obrotów wykonana z mosiądzu lub podkładki turniejowe przyczyniły się do wydłużenia rzutów o 1/3. Opisywany w naszym artykule Ambassadeur 6500 C3 CT Mag należy do tej kategorii rozwiązań.

ALUMINIOWA SZPULA W UKŁADZIE V

Multiplikator Ambassadeur 6500 C3 CT Mag zaopatrzony został w lekką aluminiową szpulę toczoną z jednego kawałka aluminium. To podstawowy wymóg kołowrotków o ruchomej szpuli by posiadały zdolności wykonywania rekordowo dalekich rzutów. Dodatkowo Ambassadeur 6500 C3 CT Mag otrzymał szpulę w układzie V dzięki czemu wszelkie naprężenia powstające podczas najsilniejszych rzutów są równomiernie rozprowadzane i nie obciążają płyt bocznych kołowrotka.

DOSKONALIĆ SZTUKĘ RZUCANIA MULTIPLIKATOREM

Szwecka firma Abu Garcia stworzyła multiplikator Ambassadeur 6500 C3 CT Mag do surfcastingu, ale i również z myślą o turniejowych zmaganiach. Multiplikatory te posiadają bardzo bogaty wachlarz konfiguracji krzywej hamowania szpuli, co pomoże entuzjastom rekreacyjnego wędkowania wykonywać bezproblemowe rzuty w każdych warunkach.

Dla osób chcących uprawiać dyscyplinę sportową zwaną longcastingiem, kołowrotek ten jest jedną z najlepszych konstrukcji dla początkujących sportowców a dla zaawansowanych uczestników turniejów rzutowych jest ciągle najlepszą platformą do tworzenia konwersji na poziomie międzynarodowych zmagań sportowych.

Fotografia dwóch kołowrotków o ruchomej szpuli stojących na skałach

Precyzja wykonania i trwałość multiplikatorów Abu Garcia Ambassadeur jest powodem satysfakcji ponad miliona użytkowników na całym świecie - fot. CwanaRyba.pl

Dla wędkarzy, którzy planują zakup tego kołowrotka może wydawać się, że obsługa multiplikatora Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag będzie skomplikowana. Nic bardziej mylnego, gdyż multiplikator ten po wyjęciu z pudełka bezpośrednio ze sklepu jest gotowy do prawidłowej pracy w każdych warunkach.

Wędka morska z multiplikatorem w promieniach porannego słońca

Wędzisko plażowe Tournament Match Pro MK2 i Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed podczas wędkowania w Ustroniu Morskim - fot. CwanaRyba.pl

Ustawienia fabryczne zastosowane w tym kołowrotku pozwalają osiągnąć rzuty dla osób nie wprawionych powyżej 100 metrów a dla osób zaawansowanych w granicach 180 metrów. Osoby używające tego sprzętu po miesiącach ćwiczeń mając predyspozycje fizyczne i silne motywacje, mogą osiągnąć dystanse przekraczające 200 metrów. Trwałość tych mechanizmów pozwala użytkownikowi latami doskonalić sztukę rzucania multiplikatorem na coraz dalsze odległości.

AMBASSADEUR JAKO INWESTYCJA

Firma Abu a później Abu Garcia wyprodukowała w swojej historii wiele kołowrotków, które dziś mogą stanowić dobrą inwestycję. Tak dobrze znane polskim spinningistom kołowrotki z serii Abu Cardinal 33 i jego większy brat Abu Cardinal 77 potrafią mieć dużą wartość w śród kolekcjonerów. Mimo upływu sześćdziesięciu lat od ich produkcji współcześni spinningiści, szczególnie wyspecjalizowani w połowach pstrągów i troci wędrownej nadal chętnie kupują te kołowrotki.

Multiplikatory Ambassadeur Abu i Abu Garcia mogą być jeszcze lepszą inwestycją niż kołowrotki o stałej szpuli Abu Cardinal. Zarówno starsze modele jak i nowsze multiplikatory Ambassadeur mają nieprzerwane wsparcie techniczne zarówno w serwisach Abu Garcia jak i olbrzymiej liczbie mniejszych i większych firm produkujących części i profesjonalne modyfikacje i ulepszenia do wszystkich modeli multiplikatorów z rodziny Ambassadeur.

Fotografia ukazująca na tle skalistej morskiej plaży dwa kołowrotki wędkarskie firmy Abu Garcia

Multiplikatory Ambassadeur Abu Garcia jako lokata lub inwestycja z gwarancją wsparcia technicznego na dziesiątki lat - fot. CwanaRyba.pl

Zarówno starsze modele Ambassadeur Abu jak i współczesne Ambassadeur Abu Garcia nie straciły na swoich właściwościach mimo upływu czasu i wciąż są używane w wędkarstwie zarówno amatorskim jak i profesjonalnym. Omawiane w powyższym artykule modele Abu Garcia Ambassadeur z serii CT, czyli wersje z otwartym koszem są poszukiwane przez miłośników dalekich rzutów. Można w sieci napotkać wiele organizacji licznie zrzeszających miłośników tych sportowych modeli kołowrotków o ruchomej szpuli.

Fotografia multiplikatora Ambassadeur 6500 CT na mokrych kamykach morskiego brzegu

Multiplikatory Abu Garcia Ambassadeur 6500 w wersji CT często są widziane z najlepszymi wędkami surfcastingowymi - fot. CwanaRyba.pl

Dzięki tym pasjonatom powstają produkty wysokiej jakości, które pozwalają na ciekawe poprawki lub bezinwazyjne konwersje wersji z wodzikiem prowadzącym żyłkę na wersję sportowo turniejową pozbawioną elementu układania żyłki przez mechanizm kołowrotka.

Kołowrotki i wędki morskie na tle umocnień betonowych

Multiplikatory Ambassadeur 6500 C3 CT Mag i wędki plażowe Sportex Magnus Seamaster Surf 4,50 na gwiazdo blokach w Ustroniu Morskim - fot. CwanaRyba.pl

Jako najlepszy przykład może służyć historia angielskiej firmy The Rocket Reel Company, która do dnia dzisiejszego oferuje ulepszone części do kołowrotków Ambassadeur. Liczne fora i grona doświadczonych użytkowników służą poradą i wiadomościami nabytymi od dziesięcioleci na tematy związane z tymi kołowrotkami. To pewnego rodzaju fenomen w czasach, gdzie modele kołowrotków zmieniają się średnio raz na dwa lata, a nie rzadko co roku.

Copyright © 2015-2023

All rights reserved CwanaRyba.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.          OK